, Niższe stawki VAT na e-booki oraz e-czasopisma w 2019 r.

Niższe stawki VAT na e-booki oraz e-czasopisma w 2019 r.

  • Autor: omegga

2 października 2018 r. Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE (ECOFIN), zdecydowała, że kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny zrównać stawkę podatku od towarów i usług na publikacje elektroniczne z tą, która obejmuje tradycyjne wydania papierowe.
Następnie Rada Unii Europejskiej przyjęła tę dyrektywę. Odtąd państwa członkowskie mogą stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub zerowe stawki VAT także do e-publikacji.

Obecnie, publikacje elektroniczne w Polsce są objęte podstawową stawką VAT, czyli 23%.

Ministerstwo Finansów pozytywnie przyjęło nowe regulacje UE i opublikowało projekt nowelizacji ustawy wprowadzający nowe stawki VAT dla książek i czasopism.

Od 1 kwietnia 2019 roku do wszystkich książek (w tym e-booki, nieposiadające numeru ISBN, na taśmach, dyskach i innych nośnikach) będzie miała zastosowanie 5% stawka podatku VAT.
Wszelkie gazety, dzienniki i czasopisma (drukowane, bez numeru ISSN i w formie elektronicznej) objęte zostaną 8% stawką VAT.

Dla przedsiębiorców, którzy zajmują się sprzedażą e-booków i innych wydań elektronicznych oznacza to, że zapłacą niższy podatek VAT do Urzędu Skarbowego.

Zdaniem MF ujednolicenie stawek VAT pozytywnie wpłynie na rozwój rynku książki i publikacji oraz zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa internetowego.

Kategoria: Aktualności