Taksówkarzu – sprzedaż na stawce 8% czy 4% VAT?

  • By:omegga

Zgodnie z zasadą ogólną ustawy o podatku VAT, usługi taksówek osobowych są opodatkowane stawką 8% VAT.

Jednocześnie ustawa ta daje podatnikowi (który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT), prawo wyboru opodatkowania w formie ryczałtu według stawki 4%.

 

Ważne jest to, iż wybór ten przysługuje tylko podatnikom świadczącym usługi taksówek osobowych, a nie wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Dodatkowo, warunkiem skorzystania z obniżonej stawki 4% jest uprzednie pisemne zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym podatnik będzie stosował ryczałt.

 

Najważniejszą różnicą wynikającą z tych dwóch stawek jest kwestia odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach.

W przypadku sprzedaży na stawce 8% VAT, podatnik może odliczyć 50% podatku wykazanego na fakturach dotyczących nabycia samochodów osobowych, czy paliwa. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy samochód osobowy będący taksówką został zakupiony wyłącznie do celów działalności gospodarczej – wówczas podatnik ma możliwość odliczać 100% VAT (po spełnieniu określonych warunków).

Przy tej stawce podatnik rozlicza się z podatku VAT standardowo na deklaracji VAT-7 bądź VAT-7K.

 

Druga opcja, czyli zryczałtowany podatek od towarów i usług w wysokości 4% oznacza całkowity brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z prowadzoną działalnością. W takim przypadku koszt stanowi wydatek w kwocie brutto wynikającej z faktury.

Deklaracją właściwą dla tej formy opodatkowania jest VAT-12 (składany do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni).

Należy również pamiętać, że wybierając formę ryczałtu, nie można z niej zrezygnować przed upływem 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia rozliczania się w tej formie.

 

Zatem ryczałt 4%, w porównaniu do stawki obowiązującej przy zasadach ogólnych – 8%, wydaje się być opcją atrakcyjną. Jednak wtedy nie ma możliwości obniżenia zobowiązania podatkowego z uwagi na brak możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

Warto więc rozważyć opcję wyboru obniżonej stawki opodatkowania, jeśli w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca nie ponosi znacznej część kosztów, od  których przysługiwałoby mu prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Posted in: Aktualności