Uwaga! Od 1 stycznia 2020 nie wystawiamy faktur do paragonów

  • By:omegga

Informacja poniższa dotyczy tych z Państwa, którzy mają kasę fiskalną, wystawiają faktury do paragonów. Ale również każdego kto dokonuje zakupów.

Nowe kasy fiskalne, dające wystawić paragon z nipem są obowiązkowe od :
stycznia 2020 – dla warsztatów samochodowych;
lipca 2020 – dla hoteli, pensjonatów -usług zakwaterowania , usług gastronomicznych
stycznia 2021 – dla fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy, prawników , budowlańców , fitnessy i siłownie ( związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej )
stycznia 2023 –wszyscy pozostali.

Kupując nowe kasy fiskalne przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwrot kosztów do 90 % wartości kasy nie więcej niż 700 zł . Zwrot przysługuje również przy zakupie kilku kas na raz. Przy zakupie kilku kas w odstępach czasu, zwrot przysługuje tylko na pierwszą kasę.

Do czasu zakupu kasy fiskalnej nowego typu, poza wyżej wymienionymi można mieć do 31.12.2022 nadal stare kasy fiskalne . Jednak trzeba pamiętać o tym, że przy starych kasach fiskalnych nie można wystawiać faktur do paragonu. To znaczy ,że należy ustalić z klientem przed fiskalizacją czy aby na pewno nie potrzebuje faktury. Jeśli chce fakturę to nie nabijamy sprzedaży na kasę, tylko od razu wystawiamy fakturę. Jeśli nabijemy na kasę, a klient będzie chciał fakturę to nie możemy już wystawić faktury , bo narazimy się na mandat.
Te same zasady obowiązują w przypadku kiedy sami będziemy dokonywać zakupów, więc należy pamiętać żeby od razu przy zakupach informować o konieczności wystawienia faktury.
Powyższe przepisy nie dotyczą usług taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodu z kierowcą.

DLA OSÓB NIE PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – OSÓB FIZYCZNYCH MOŻNA NADAL WYSTAWIĆ FAKTURĘ DO PARAGONU.

Posted in: Aktualności